Menu dodatkowe
stella maris to nie drukarnia

Informujemy, że Zespół "Stella Maris" został założony w 1969 roku i nie ma nic wspólnego z aferami wydawnictwa-drukarnią
o nazwie Stella Maris.

Szybki kontakt

kom: 662-07-10-66
e-mail: admin@stellamaris.com.pl

facebook

O nas

Zespół ,,Stella Maris" (GWIAZDA MORZA) powstał w 1969 roku, przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Wielkim orędownikiem, założycielem i dyrygentem do dzisiaj jest ksiądz jezuita, Józef Wilczyński. Swą wielką pasję i zaangażowanie poparte gruntowną wiedzą teologiczną oraz wykształceniem muzycznym ksiądz Wilczyński, na przestrzeni ponad 43 lat, potrafił zaszczepić w uzdolnioną artystycznie młodzież.

Zespół tworzą uczniowie szkoły muzycznej, podstawowej, gimnazjalnej i  średniej, studenci Akademii Muzycznej, absolwenci i nauczyciele. Ilość członków zespołu ciągle się powiększa.

W początkowych latach, działalność zespołu napotykała trudności ze strony władz państwowych. Mało popularne były pieśni patriotyczne - tak pięknie przygotowane, opracowane przez księdza Józefa i wspaniale śpiewane przez młodzież. Tematyka tych pieśni budziła u władz niepokój i obawę przed budzącą się w świadomości młodzieży ciekawość historyczną, i wolę wolności. Przez wiele lat ojciec Józef uświadamiał(i uświadamia do dzisiaj) wszystkim ukochanie Ojczyzny, pomagał młodym ludziom rozwijać swoje talenty, a także miłość do Boga i ludzi.

Zespół złożony z chóru, orkiestry i baletu wiele podróżował z występami po całym kraju, Europie, Świecie, wszędzie oczekiwany, gorąco oklaskiwany i nagradzany. Dawał koncerty wielokrotnie w Anglii, Holandii, Austrii, Czechach, Niemczech, Grecji, Słowacji, Litwie, Włoszech i Watykanie. Koncertował także dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2006 roku nasz zespół odwiedził Australię, dając dwanaście koncertów w ciągu czternastu dni. Było to najdalsze tournee naszego zespołu.

Przez wiele lat zespół "Stella Maris" uświetniał różnorodne uroczystości  religijne jak i o innym charakterze. Przez ok.43 lata zespół dał przeszło 500 koncertów w kraju i za granicą.  W swoim repertuarze ma bardzo bogaty zbiór pięknych polskich kolęd, które śpiewa rokrocznie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zespół znany jest ze znakomitych wykonań Mszy Lachmana, mszy gregoriańskiej, utworów Gounoda, różnorodnych chorałów, kantyków czy litanii, w wykonaniu czysto chóralnym jak i z  orkiestrą.

Osobny rozdział to przepiękne pieśni patriotyczne śpiewane zawsze w związku ze Świętem Niepodległości 11 Listopada oraz 3 maja w maryjne święto Królowej Polski, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pieśni powstańcze, akowskie, harcerskie, obozowe, a także biesiadne i nieco lżejsze arie operetkowe to mocne strony zespołu. Jest to wynik ogromnego wysiłku i zamiłowania ze strony księdza Wilczyńskiego. Działalność księdza została też zauważona i doceniona przez obecne władze, które wielokrotnie nagradzały jego pracę wysokimi odznaczeniami, i honorowym obywatelstwem.

Zespół pięciokrotnie koncertował dla Papieża Jana Pawła II w Watykanie, między innymi w gronie 12 zespołów świata wybranych spośród 500, w konkursie ogłoszonym w ramach watykańskich obchodów jubileuszowych rocznicę śmierci Jezusa Chrystusa. Na osobistej audiencji Ojciec Święty, po wysłuchaniu koncertu powiedział:

"Ta Wasza pielgrzymka, ta Wasza obecność jest dla mnie taka wymowna i taka droga, ponieważ mogę w Was spotkać jakąś cząstkę mojej Ojczyzny, i to bardzo cenną cząstkę mojej Ojczyzny. Śpiewaniem i muzykowaniem roznoście po świecie to co polskie, i piękne."

Były to słowa, które trwają w pamięci i są największą nagrodą, jaką otrzymał zespół ,,Stella Maris” za swoją działalność.

W trakcie pielgrzymek dokonywano również profesjonalnych nagrań dla rozgłośni Radia Watykan, wielu wywiadów prasowych i korespondencji dla Polonii Amerykańskiej. W sumie nagrano kilka kaset magnetofonowych i płyt CD:

KOLĘDY 1980,1981,1984
BÓG, HONOR, OJCZYZNA, z pieśniami patriotycznymi - 1991
PIOSENKI i KOLĘDY WIĘZIENNE
NIE BÓJ SIĘ, NIE LĘKAJ SIĘ - pieśni patriotyczne w Św. Lipce 1989, 1999
POLSKIE KOLĘDY - 1987 w USA i 1999
POLSKIE JASEŁKA - 1999
BŁOGOSŁAWIĘ GDAŃSK - audiencja u Papieża 1997
STELLA MARIS - KOLĘDY - 2003
STELLA MARIS - PIEŚNI PATRIOTYCZNE - 2003
STELLA MARIS - GWIAZDA MORZA - 2004
STELLA MARIS - GDAŃSK - 2006
STELLA MARIS - Piosenki dla dzieci - ... Jak za dawnych lat - 2007
STELLA MARIS - BIESIADA - 2009
STELLA MARIS - Santo Subito - 2011

Zespół "Stella Maris" - to bogactwo tradycji, wyznacznik patriotyzmu, pięknej obywatelskiej i religijnej postawy młodzieży, która wyruszając w świat daje świadectwo swej polskości, i religijności zgodnie z przesłaniem Naszego Wielkiego Papieża Jana Pawła II.

Copyright by www.stellamaris.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone | admin